Turistický výlet ze dne 22. 6. 2024 – poznávací a vzdělávací výlet na zámek Lemberk

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsme vyrazili na turistický výlet do obce Lvová, na zámek Lemberk. Využili jsme hezkého počasí, a také možnosti absolvovat cestu na vrchol ze spodního parkoviště. Samotná cesta byla pro mnoho chlapců novou zkušeností, kdy bylo vidět spoustu nových věcí. Na vrcholu nás přivítal krásný zámek původně gotický hrad.

Chlapcům se výlet velice líbil a už teď se těšíme na další obdobné akce, kdy se mohou vzdělávat v historii.

Vychovatel: Tomáš Procházka

   

Do srdce Českého středohoří pro pyropy – České granáty

Boletice

V sobotu, 22.6., jsme si naplánovali výlet chlapců DDŠ spojený s rýžováním pyropů – českých granátů. Služebním vozidlem jsme odjeli do vesničky Dřemčice, kde se v blízkosti nachází Lokalita Granátka. Tam jsme pomocí hliníkových pokliček v potoce rýžovali písek, ze kterého jsme vybírali malá zrníčka českých granátů.

Přestože jsme dnes nebyli úspěšní a našli jen pár kousků, chlapci byli spokojení, že se dostali na úžasné místo, potkali pár báječných lidí a mluví o tom, že se sem chtějí na podzim vrátit.

Výprava za houbami spojená s koupáním

Boletice

V neděli ráno, 23.6.2024 projevili chlapci zájem o sběr hub. Shodou okolností se vědělo o místě v dosahu, kde se houby vyskytují. Po obědě jsme tedy odjeli do Tisé – Rájce, kde jsme se necelou hodinku prošli po lese a měli jsme plný košík hřibů, babek, klouzků a růžovek.

Krásnou procházkou jsme došli k rybníčku Liškárna, kde se chlapci vykoupali a osvěžili. Cestou zpět ještě v autě zaznívali vzpomínky na příjemné odpoledne, které jsme společně prožili.

Školní vzdělávací akce - Jak správně hospodařit s penězi: Finanční gramotnost

Projektový den zaměřený na finanční gramotnost přinesl žákům z našeho dětského domova se školou nejen cenné poznatky, ale i důležitou životní dovednost. Den začal odbornou přednáškou o základních principech hospodaření s penězi. Chlapci se učili o významu spoření, plánování rozpočtu a rozumném utrácení.

Po úvodní přednášce následoval praktický test, který byl bodován pomocí fiktivních peněz. Tento test umožnil žákům aplikovat nové znalosti v simulovaných finančních situacích, čímž si upevnili své schopnosti v reálném hospodaření s penězi.

Odpolední program se nesl ve znamení zábavných a soutěžních aktivit, kde měli chlapci možnost vydělat další fiktivní peníze. Tyto aktivity byly navrženy tak, aby podporovaly nejen soutěživost a zábavu, ale především praktické učení a aplikaci finančních dovedností.

Na závěr projektového dne si žáci mohli za své vydělané peníze koupit něco dobrého k snědku.

Tento praktický přístup ukázal, jak může být vzdělávání o financích nejen užitečné, ale i zábavné. Projektový den finanční gramotnosti tak přinesl žákům nejen nové znalosti, ale také motivaci a sebevědomí pro budoucí finanční rozhodování.

Cesta k Baltu 2024

Ve dnech 10. – 14. 6. 2024 pojedou vybraní chlapci z boletického zařízení na kolech k Baltu. Smyslem této akce, která se koná pod patronátem filantropa Tomáše Slavaty, je pomoci vybrané organizaci v našem městě. Touto podpořenou organizací je Domov důchodců na Kamenické ulici.

Veškeré informace se v den startu dozvíte na stránkách Tomáše Slavaty - https://tomasslavata.cz. Současně zde budou přidávány reportáže z průběhu jednotlivých tras a informace o výši vybrané částky.

Návštěva „ Muzea vojenské techniky“ v Lešanech u Týnce nad Sázavou

Slovanská

Na neděli 9. 6. 2024 jsme společně s kolegou Tomášem Stehlíkem naplánovali návštěvu Muzea vojenské techniky v Lešanech.

Jedná o rozlehlý objekt, kdy je ve venkovních prostorách i uvnitř rozlehlých hal, vystavena vojenská bojová technika z různých období historie a převážně se jedná o těžké zbraně, (mnoho druhů tanků), i osobní vozidla významných osobností české historie a dále pak děla, houfnice i hasičské vozy a další různé exponáty.

Této akce se zúčastnili chlapci z naší skupiny S 3 a dále pak vybraní chlapci ze skupiny S 1.

Celkem jsme při prohlídce vystavených exponátů, strávili v areálu tři hodiny, jedná se o opravdu neobvykle rozlehlou expozici, jak ve venkovních prostorách, tak uvnitř vystavěných hal.

Akce se setkala s velkým zájmem, kdy se chlapci sami seznamovali s danými exponáty skrze umístěné desky, na kterých byl popis jednotlivých vystavených vojenských strojů.

Petr Husák a Tomáš Stehlík

   

Tapetování ubytovacích prostor

Slovanská

Výchovné činnosti nejsou jen výlety a sport, ale i pracovní činnosti, jako třeba zvelebování vnitřních ubytovacích prostor chlapců.

Dnes jsme se s chlapci, po předchozích přípravách, pustili do tapetování pokojů chlapců. Vybrali jsme vhodné tapety a nakoupili další potřeby. Vlastní činnosti předcházela praktická ukázka s podrobným návodem a popisem činnosti. A následně si, pod dohledem zkušeného vychovatele, chlapci tapetovali pokoje. Výsledek je moc pěkný a chlapci měli velkou radost jak se jim to povedlo.

Vychovatelé: Hořák, Bartoš

   

Noční přespání v Holanech

Kamenický Šenov

V souladu s ročním plánem činností jsme připravili a s vybranými chlapci z pracoviště v Kamenickém Šenově uskutečnili dvoudenní výlet s přespáním.

Akce proběhla 8. – 9.6.2024 v Holanech na uzavřeném soukromém pozemku s vybavením na kempování a pláží přilehlého rybníka. Na výlet se chlapci důkladně připravili a po naložení všeho potřebného jsme po obědě přejeli do Holan. Zde nás majitel seznámil s vybavením zahrady a možností využití sportovního a rekreačního zařízení. Mezi to patřilo také šlapadlo na vodu, loďka, rybářské pruty, dřevo na oheň i případná možnost přespání ve vybavené chatce. Dále jsme se s chlapci věnovali postavení stanů, přípravě jídla, práce na zahradě. Mezi uvedenými aktivitami se někteří z chlapců i vykoupali v rybníce.

Večer pak proběhl v družné zábavě, kdy chlapci poslouchali písničky, besedovali a vyprávěli své zážitky a následně proběhla krátké stezka odvahy. Po přespání , snídani, zabalení tábornické výbavy a předání místa majiteli jsme se vrátili do Kamenického Šenova. Celkově chlapci zhodnotili akci jako velice zdařilou a rádi by se na uvedené místo ještě vrátili.

Vychovatel: Tomáš Procházka, Marek Antoš

   

   

Turnaj v soft tenisu 2024

Boletice

Dne 24. 05. 2024 jsme uspořádali I. ročník turnaje jednotlivců v soft tenisu pro chlapce z našeho oddělení EPCHO a chlapce z DDŠ.

Turnaj se uskutečnil ve sportovní hale našeho ústavu a celkem se jej zúčastnilo 12 chlapců. Hrálo se systémem každý s každým na 1 set, což bylo pro chlapce poměrně fyzicky náročné. Po odehrání všech zápasů byly chlapcům sečteny body za vítězná utkání a v případě rovnosti bodů rozhodovalo celkové skóre setů.

Celkovým vítězem turnaje se stal chlapec z DDŠ, druhé a třetí místo obsadili chlapci z odd. EPCHO. Turnaj se i přes časovou a fyzickou náročnost podle reakcí chlapcům líbil a vyslovili přání takový turnaj opět v budoucnu uspořádat.

Zapsali : Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

VÝLET NA KOUPALIŠTĚ PRYSK

Slovanská

Dnešního dne 29.5.2024 jsme po obědě v 15:45 hodin vyrazily služebními vozidly s chlapci skupin S1 a S3 na koupaliště Prysk. Využili jsme tak pěkného a teplého počasí ke koupání a osvěžení chlapců.

Vzhledem k tomu, že ještě není letní sezóna a byl všední den, zjistili jsme po příjezdu na místo, že je koupaliště otevřené, ale prázdné. Chlapci jej tak měli k dispozici sami pro sebe. Po převlečení do plavek se část chlapců věnovala míčovým hrám a část se šla vykoupat. Postupně se v činnostech chlapci vyměňovali a odpoledne u vody si všichni užili.

Chválím chlapce za chování a přístup k naplánovaným aktivitám.

Tým hlavní budovy Letná

 

49. Letní hry Výchovných ústavů v Hostinném 2024

Slovanská

Ve dnech 20. až 23. května se konaly letní hry výchovných ústavů v Hostinném.

Tato sportovní akce se skládá z atletických disciplín, fotbalu, nohejbalu, florbalu, stolního tenisu a šplhu na laně. Celou tuto akci pořádal výchovný ústav v Hostinném. Byli jsme ubytování v krásném kempu Dolce. Z kterého jsme vyráželi na sportoviště.

V den příjezdu se konaly atletické disciplíny, v kterých se naši chlapci umisťovali na předních pozicích. Především ve skoku vysokém, skoku dalekém, sprintu na 100m, běhu na 1500m.

Druhý den byl ve znamení florbalu, stolního tenisu a šplhu na laně. Ve florbalu jsme našli přemožitele až v samotném finále, ale i druhé místo bylo velmi dobré vzhledem k zisku bodů do celkového hodnocení. Stolní tenis a šplh nebyli naše silné disciplíny, ale vždy jsme se probojovali do finálové osmičky. I tak jsme druhý den zakončili na celkovém druhém místě v hodnocení všech ústavů.

Třetí den her, byl doslova Naším dnem. Začínalo se fotbalem. Tam jsme ve skupině skončili, jen díky skóre na druhém místě. V následných vyřazovacích bojích jsme si už jistě došli až do finále. To bylo velmi vyrovnané, došlo až na penaltový rozstřel. V tom jsme uspěli a slavili vítězství. Druhou disciplínou tohoto dne byl nohejbal, v kterém jsme bez zaváhání a jednoznačně uspěli. Tudíž jsme tento den získali maximální počet bodů, a to nás dovedlo až k celkovému vítězství v celých letních hrách.

Poslední den akce proběhlo vyhlášení, to si chlapci velmi užili. Každý si odnesl medaili, jak za týmové sporty, tak i za individuální výkony. Třešničkou a vrcholem bylo převzetí poháru za celkové vítězství, což byl i pro náš ústav historický okamžik.

Naši chlapci statečně bojovali od úplného začátku a do všeho šli na plno s touhou vyhrát, kdy se semkli jako jeden tým a navzájem se podporovali. To byl jeden z hlavních důvodů úspěchu. Z těchto her si odnesli plno zážitku, na které jen tak nezapomenou a i jejich chování bylo bezproblémové.

Také bychom rádi poděkovali pořádajícímu VÚ Hostinné, za velmi dobře zorganizovanou akci, krásné ceny a příjemné prostředí.

 

Akce výchovy – MS v hokejových dovednostech

Kamenický Šenov

Dne 25. 5. 2024 jsme s chlapci provedli mistrovství VÚ Kamenický Šenov v hokejových dovednostech. Zde jsme prověřovali zručnost chlapců s hokejkou a vedení míčku a střelbu na branku. Chlapci si vyzkoušeli slalom mezi překážkami na čas, střelbu na přesnost a trefování branky na větší vzdálenost a to vše na body.

Na konci soutěže v hokejových dovednostech jsme body spočítali a provedli vyhodnocení celé soutěže. Poté bylo provedeno vyhlášení vítězů a první tři místa byla odměněna diplomem, medailí a nějakou tou sladkostí. Chlapcům se tento druh zábavy velmi líbil a rádi by v budoucnosti podobné druhy zábavy znovu opakovali.

Marek Antoš

   

   

Turistický výlet na zříceninu hradu Helfenburk

Kamenický Šenov

Dne 25. 5. 2024 jsme využili krásného počasí a vyrazili jsme služebním vozidlem směrem na Skalku, Úštěk , kde jsme nechali vozidlo na parkovišti a pokračovali k návštěvě zříceniny, kde jsme si přečetli o vzniku hradu.

Hrad založili po polovině čtrnáctého století páni z Rožmberka, kterým patřil, s výjimkou krátkodobých zástav, až do roku 1475. Do rukou Rožmberků se Helfenburk vrátil na počátku šestnáctého století, kdy se vojenský význam hradu začal zmenšovat. Nadále zůstával správním střediskem panství, ale v osmdesátých letech šestnáctého století byl opuštěn a postupně se změnil ve zříceninu.

Chlapcům se výlet moc líbil a byli nadšení z krásné krajiny a kvalitního rozvrhu dne.

Tomáš Procházka

   

   

Školní vzdělávací akce – Objekty Pražského hradu

V krásný květnový den jsme absolvovali školní vzdělávací výlet do Prahy se zaměřením na návštěvnický okruh Pražského hradu.

Navštíveným místům historického významu dominovaly chrám sv. Víta, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička a Vladislavský sál. Kulturním zážitkem byla rovněž obrazárna Pražského hradu.

Zpestřením byla hned dvě střídání stráží a to na dvou různých místech. Očekávané výhledy na Prahu za krásného počasí se staly vítaným bonusem na závěr. Na všech navštívených místech byl žákům k dispozici i výklad pedagogů. Ještě cestou zpět jsme si stihli v autě udělat myšlenkovou přehlídku toho, co jsme v Praze zažili.

DDŠka na kolech

Boletice

Ve čtvrtek odpoledne se valná část chlapců z DDŠ vydala na další cyklovýlet, jehož cílem bylo pokořit délku předchozí trasy, která byla 25 km.

Zpočátku jsme trochu bojovali s větrem, který v daný den foukal nezvykle moc. Počasí však bylo pro kolo ideální - pod mrakem a 22 stupňů. Cíl cesty byl splněn, dojeli jsme až do Valtířova, kde jsme chvilku odpočinku chlapcům zpestřili na dětském hřišti.

Cesta tam i zpět dala celkem 28 km. Po cestě nás však tentokrát postihly 2 menší pády a jeden větší, který skončil odřeninou. Všechny situace byly způsobeny chvilkovou nepozorností chlapců. I přes tyto drobná zaškobrtnutí všichni dorazili do cíle spokojeni z dosažení stanoveného cíle.

Páteční kroužek vaření na DDŠ

Boletice

V pátek odpoledne měli chlapci, kteří neodjeli na víkendovou dovolenku připravený kulinářský program na klubovně DDŠ. Cílem bylo vytvořit langoše na maďarský způsob, kdy se místo kečupu na vrch dává zakysaná smetana. Ta by měla být doplněná ještě o osmaženou anglickou slaninu, ale tu jsme již vzhledem k času nedělali.

Těsto jsme udělali z klasické mouky, droždí a vody, hnětlo se a válelo a pak už se jen hlídalo smažení a vhodný čas otáčení. Připravil se česnek v oleji na potírání, nastrouhal se sýr a mohlo se podávat.

Tentokrát byly langoše zase o něco lepší, než minule a chlapci během konzumace přemýšleli, jak by se daly pro příště třeba ještě vylepšit, nebo, co by se dalo ještě jiného v našich podmínkách připravit. Můžeme se tedy těšit na další pokračování.

CYKLOTURISTIKA KOLEM JEZERA MILADA

Slovanská

Slunečné nedělní odpoledne jsme využili projížďkou na kolech po cyklostezce, která vede okolo břehu jezera Milady v Ústí nad Labem.

Chlapci ujeli celkem 3 kola po tomto okruhu a najezdili necelých 30km. Při cestě obdivovali krásu přírody a udržovanou čistou trasu cyklostezky. Projížďka se obešla bez zranění a všichni zúčastnění chlapci se vrátili v pořádku na hlavní budovu.

Kolektiv vychovatelů a asistent ze Slovanské

Sportoviště

Boletice

V rámci pracovních činností jsme naplánovali, tak jako každý rok uklidit a zrekultivovat venkovní sportoviště v našem ústavním parku. Naši chlapci si ze skladu s nářadím vyzvedli košťata, hrábě, motyčky, lopaty a kolečko. Na místě jsme strávili tři odpoledne a máme hotovo. Teď již můžeme pracovní oděv vyměnit za sportovní a zasoutěžit si třeba v hodu koulí nebo ve skoku dalekém.

Za EPCHO : Zábrodský, Jirovec, Bílková, Mládenka

   

Akce výchovy – výlet na Ještěd

Kamenický Šenov

Dne 12. 5. 2024 jsme s chlapci vyrazili služebním vozidlem směrem na Liberec - Ještěd. Zde jsme zaparkovali na místním parkovišti služební vozidlo a vydali se směrem k vrcholu Ještědu. Cestou jsme se s chlapci pozastavili u nádherných výhledů do dalekého okolí a chlapci obdivovali krásy naší přírody.

Po příchodu k vysílači na vrcholu Ještědu jsme si odpočinuli a chlapci si prohlíželi samotnou stavbu vysílače. Vzhledem k tomu, že cesta je opravdu hodně do kopce tak si chlapci nahoře také odpočinuli. Poté jsme se pomalu vrátili ke služebnímu vozidlu a vyjeli zpět. Cestou jsme si s chlapci dali v obci Hamr na Jezeře malé občerstvení v podobě zmrzliny a ledové tříště.

Chlapcům se tento výlet velmi líbil a rádi by navštívili i ostatní okolní vyhlídky a podobné stavby.

Marek Antoš

   

Turistický výlet na zámek v Zákupech

Kamenický Šenov

Dne 11. 5. 2024 jsme využili krásného počasí bez deště a vyrazili jsme s chlapci služebním vozidlem směrem na N.Bor ,Zákupy, kde jsme nechali vozidlo na parkovišti a pokračovali k návštěvě zámku, kde jsme se dozvěděli, kdo byl zakladatelem : Berkové z Dubé v severních Čechách východně od České Lípy se nalézají Zákupy.

V místě dnešního zámku stála již ve 14. století gotická tvrz. Vyskytují se názory, že náležela rytířům ze Smojna. Ale již v roce 1365 se v Zákupech objevují páni z Vartenberka, jimž Zákupy patřily až do druhé poloviny 15. století. V roce 1383 je v Zákupech prvně výslovně uvedena tvrz.

Cestou zpět jsme prošli celou zámeckou zahradu, která byla z části upravená a obdivovali výhled na fontánu. Po návratu ke služebnímu vozidlu jsme vyrazili k Božímu hrobu do obce Velenic. Celá výchovná akce byla zakončená opékáním uzenin. Chlapcům se výlet moc líbil a byli nadšení z krásné krajiny a kvalitního rozvrhu dne.

T. Procházka

Turistický výlet DDŠ na Skrytín

Boletice

Sobotní krásné odpoledne jsme s částí chlapců z DDŠ věnovali turistickému výletu na nedaleký Skrytín. Z Dobkovic jsme se vydali pěšky do kopce a čekali nás 2 km, kdy jsme si s sebou nesli zásobu dřeva, protože jsme si chtěli udělat nahoře oheň pro opékání buřtů. Toto bylo pro chlapce dvojitou zátěží, protože bylo nutné spolupracovat ve dvojicích a tak společně komunikovat jakou cestou a kam.

Po vystoupání na vrchol jsme nejprve navštívili vyhlídku u Zámečku Skrytín, kdy se nám otevřel kaňon Labe s nádherným výhledem na Bukovou horu s vysílačem. Poté jsme přešli na glampingové místo, které bylo vybavené přístřeškem pro turisty a ohništěm.

Zde jsme s chlapci rozdělali oheň, využili vybavení, které je zde pro turisty připravené a opekli si buřty. Dále si zde chlapci hráli s míčem, a tak celé odpoledne byli v pohybu.

Sestup dolů za stálého slunečního svitu byl již jen takovou třešničkou na dortu tohoto skvělého odpoledne.

Vítězství našich fotbalistů na turnaji v Buškovicích

Boletice

Ve čtvrtek 25. dubna jsme se s chlapci našeho zařízení zúčastnili turnaje v malé kopané v Buškovicích.

Celkem se přihlásilo 12 týmů, které byly rozděleny do dvou skupin po šesti. Do vyřazovacích bojů postupovaly z každé čtyři týmy.

Ve skupině naši chlapci neztratili jediný bod a do čtvrtfinále jsme postupovali z prvního místa. To jsme s přehledem zvládli, v semifinále jsme taktéž zvítězili a ve finále jsme se utkali s domácími Buškovicemi. Tam jsme již prohrávali o dvě branky, ale nakonec jsme dovedli zápas do remízového stavu.

Následoval tedy penaltový rozstřel, ve kterém jsme byli šťastnějším týmem a mohli jsme se radovat z celkového prvenství.

Chlapce bychom chtěli pochválit za kvalitní výkony během turnaje a také hlavně za jejich chování, kterým se po celou dobu prezentovali.

Cyklovýlet DDŠ

Boletice

Úterní odpoledne jsme s chlapci z DDŠ vyrazili na kola. Počasí sice nepatřilo mezi nejlepší, během cesty nám jemně pršelo po celou dobu, avšak prováděná aktivita byla pro chlapce po delší době příjemnou změnou, a tak neměli problém se i s tímto drobným šrámem celé akce vyrovnat.

Šlapalo se po cyklostezce směrem na Ústí nad Labem. S chlapci jsme ujeli 25 km, kdy polovina z nich byla i proti nepříjemnému větru. Všichni se vrátili bez šrámů a v pořádku a těší se na další výlet s o něco lepším počasím.

   

Pálení čarodějnic

Boletice

Dne 30.04. 2024 jsme v rámci české tradice s vybranými chlapci z oddělení EPCHO spálili v našem ústavním parku čarodějnici, kterou jsme vyrobili pár dní předtím. Rovněž jsme připravili hranici a dřevo, neboť akce byla spojena s opékáním vuřtů.

V průběhu akce se chlapci v parku zabavili i míčovými hrami. V podvečerních hodinách jsme rozdělali oheň a vlastnoručně vyrobenou čarodějnici spálili. Samozřejmostí bylo ohlášení rozdělání ohně Hasičskému záchrannému sboru a dostatečné množství vody v dosahu ohniště. Po celou dobu panovala dobrá nálada a všichni přítomní si akci užili.

Zapsal Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

Rekultivace biologicky rozložitelného odpadu

Boletice

Každá zahrada i park by měli mít místo, kde se ukládá bioodpad. Takže i náš ústavní park takovéto úložiště má. Po jarním úklidu parku bylo potřeba navážku s rozložitelným odpadem zredukovat na co nejmenší hromadu.

Na úpravu jsme použili hrábě, lopaty, košťata, vidle a kolečko. Během dvou hodin práce, se nám podařilo zmenšit hromadu téměř o polovinu její původní velikosti.

Za EPCHO : Jirovec, Zábrodský, Mládenka

   

In-line brusle 2.5.

Slovanská

Dne 2.5. bylo krásné slunečné odpoledne, které jsme využili k pestré sportovní činnosti a tím bylo in-line bruslení, které se chlapcům velice líbí a i nadále se chtějí zdokonalovat v této činnosti, kterou upřednostňují před jízdou na kole.

Chlapci nabruslili celkem 12km při kterých se jim nestala žádná nehoda a všichni ve zdraví dorazili zpět na hlavní budovu. Všem zúčastněným se tato sportovní činnost líbila a po úspěšném odpoledni si tuto akci brzy zopakujeme.

Tým ochranka

   

Tematický den – venkovní vaření

Svátek Čarodějnice přináší nejenom zábavu a tradici, ale i příležitost k tvorbě společenství a sdílení chutí. Pro naše studenty oboru Práce ve stravování je to ideální příležitost propojit své dovednosti s fantazií a kreativitou. V rámci této slavnosti se konal tematický den, kde se studenti setkali ve venkovním prostředí k vaření na otevřeném ohni.

Po úspěšném splnění zadaného úkolu, kterým byla příprava buřtu na pivu, proběhlo společné stolování, kde se studenti a pedagogičtí pracovníci setkávají u jednoho stolu, aby si vychutnali plody svého úsilí. Tato příležitost nejenom umožňuje učitelům a studentům navázat přátelské vztahy mimo tradiční školní prostředí, ale také posiluje pocit sounáležitosti a spolupráce.

Den Země – ekologie v zemědělství

V rámci oslav Dne Země se žáci naší základní školy zúčastnili edukativní exkurze na místní farmu v Bynovci, která se snaží praktikovat udržitelné hospodaření. Tento projektový den umožnil nejen získat praktické zkušenosti, ale i prohloubit porozumění environmentálním tématům.

Na farmě se chlapci setkali s pokročilými technologiemi, jako je robot pro automatické přihrnování krmení a moderní traktory navržené pro ekologičtější zemědělství. Tyto technologie představují, jak může efektivita splynout s ohledem na životní prostředí.

Cesta zpět do školy vedla přírodou, což žákům umožnilo přemýšlet o významu ochrany přírody a zároveň si užívat její krásy. Tento den, nejen posílil vědomí o důležitosti environmentálně šetrného chování, ale také ukázal, jak může být vzdělání o životním prostředí interaktivní a přitom informativní.

Turisticko-přírodovědná procházka dne 28.4.2024

Kamenický Šenov

Dnešního dne odpoledne po obědě jsme se s chlapci vypravili na turistickou procházku do obce Zahrádky u České Lípy směr Peklo.

Prošli jsme kolem zámeckého parku a ovčí farmy, kde chlapci měli možnost pohlazení jehňátek. Dále jsme pokračovali krásnou přírodou ke křížku.

Po příchodu k automobilu, jsme se přemístili do Dubice ke koupališti, kde chlapci měli možnost koupaní. Cesta se chlapcům moc líbila, pozorování přírody …..atd. Našlapali jsme cca 7km.

Vychovatel -T. Procházka, M. Antoš

   

Výlet do obce Mařenice spojený s návštěvou vodního díla Naděje

Kamenický Šenov

Na dnešní den 27.4.2024 jsem pro chlapce Výlet do obce Mařenice spojený s návštěvou vodního díla Naděje. Cílem bylo poznávání krás jarního lesa a seznámení chlapců s vodním dílem Naděje. Po obědě jsem s chlapci vyrazil služebním vozidlem směr obec Mařenice a následně k přehradě Naděje, kde si chlapci o tomto vodním díle něco přečetli a zjistili. Pak jsme se vydali lesem kolem potoka zpět k zaparkovanému vozidlu a jeli zpět.

V jarním období byl les velice krásný a plný zpěvného ptactva a slunečnému počasí nám také přálo. Chlapci zde byli poprvé. Podobné akce budeme rádi plánovat do budoucna, kdy je vidět i zpětná vazba chlapců a jejich aktivní přístup. Celkově akce chlapce zaujala a již se těší na další.

Vychovatel: Marek Antoš

   

Zátěžová akce dne 27.4.2024

Kamenický Šenov

Dnešního dne nám přálo počasí a tak jsme se vypravili z výchovného ústavu směr Panská skála na Práchni. Odtud jsme pokračovali směr vysílač a kolem starého lomu vyhlídka nad Polevskem. Díky slunečnému počasí jsme viděli Ještěd a Krkonoše. Cesta pokračovala směrem Horní Prysk – koupaliště. Po cestě jsme pozorovali rozkvetlou přírodu a určovali jsme kytky a keře. Na koupališti jsme se chvilku zdrželi.

Poté se pokračovalo zpět do výchovného ústavu, přes vyhlídku nad Horním Pryskem, lesní divadlo a kolem ledopádů. Cesta lesem byla rozbitá od lesních strojů a tak náročná. Našlapali jsme cca 12km. Turistika se jim moc líbila.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

Hurá na brusle

Slovanská

Na sobotu 27. 4. 2024 jsme společně s kolegy naplánovali pro chlapce výjezd na kolečkové brusle. Vzhledem k tomu, že někteří z nich nejsou tak zdatní v jízdě na tomto sportovním náčiní, nejeli jsme na cyklostezku. V  těchto krásných dnech jsou cyklostezky příliš vytížené. Zvolili jsme místo toho sinici kolem rybníka na Staré Olešce. Povrch je zde kvalitní a není frekventovaný ostatními sportovci, jezdili zde pouze naši chlapci.

Užili jsme si krásné slunečné odpoledne, hoši se vyřádili na kolečkových bruslích a kvalitně si zasportovali a již při návratu zpět do ústavu se dotazovali, kdy tuto akci zopakujeme.

Za kolektiv vychovatelů Slovanská Petr Husák

Turistický výlet DDŠ

Boletice

V sobotu odpoledne jsme s chlapci z DDŠ vyrazili na výlet do nedaleké České Kamenice. Po jejím okolí je několik vyhlídek, ze kterých je při pěkném počasí vidět široko daleko. Dvě z nich se nám podařilo s chlapci navštívit.

První z nich byla Žába a druhou byla Ponorka. Cestou jsme také udělali zastávku na Ručním přívozu, který si mohli chlapci vyzkoušet a dále v parku miniatur Mlýnky Brand. Počasí nám přálo a chlapcům se výlet velmi líbil.

Turistika do obce dolní Šenov

Kamenický Šenov

Na dnešní den 23.4.2024 jsem pro chlapce připravil turistickou procházku. Cílem bylo poznávání krás jarní přírody. Po svačině, jsme s chlapci vyrazili pěšky směr žabí pramen v dolním Šenově, dále jsme pokračovali k místnímu koupališti, kde se chlapci seznámili s křížovou cestou. Po krátkém odpočinku, jsme se vraceli zpět.

V jarním období byla krajina velice krásná a to díky slunečnému počasí. Někteří chlapci zde byli poprvé. Podobné akce budeme rádi plánovat do budoucna, kdy je vidět i zpětná vazba chlapců a jejich aktivní přístup.

Celkově akce chlapce zaujala a již se těší na další.

Vychovatel: Marek Antoš

Vaření na DDŠ

Boletice

Páteční odpoledne jsme si s chlapci na DDŠ zpříjemnili chvilkou vaření. Připravovali jsme oblíbené bramboráky a v troubě hranolky „na chuť“. Příprava na bramboráky byla delší, chlapci si hráli s dochucením těsta, avšak výsledek stál za to - jen se po nich zaprášilo.

Hranolky v troubě byly oproti bramborákům naprosto jednoduchou záležitostí, které se mohli věnovat i Ti chlapci, pro něž řemeslo kuchaře nebude tou hlavní volbou. Šlo jen o to pohlídat tu zlatavou barvu a pak přidat trochu soli a kečupu. Na obou pokrmech si chlapci pochutnali a talíře odevzdávali prázdné.

Brigáda v rámci pracovně výchovných činností

Slovanská

Dnešního dne 14.4.2024 jsme s chlapci po obědě vyrazili na brigádu do Děčína - Bělé, kde bylo třeba v rámci občanské výpomoci v návaznosti na pracovně výchovné činnosti převozit a znovu vyrovnat do nového dřevníku nařezané a naštípané dřevo.

Po příjezdu na místo se chlapci pustili do práce a ta jim šla od ruky. Nový dřevník se postupně plnil dřevem a chlapci byli zhruba za dvě a půl hodiny se dřevem hotovi. Následně ještě přerovnali pískovcové kameny, které se následně použijí na stavbu nové opěrné zdi.

Brigády se zúčastnilo celkem 5 chlapců, 3 chlapci ze skupiny S3 – OV a 2 chlapci ze skupiny S1 -UV, společně se svými vychovateli. Všechny chválím za aktivitu a nasazení během brigády, která byla ukončena v 16:00 hodin.

Cina Robert – vychovatel, Stehlík Tomáš – asistent

Rýžování českého granátu

Boletice

V sobotu 12. 4. 2024 jsme si naplánovali úžasný výlet spojený s Rýžování českého granátu. Největší naleziště drahokamu jménem český granát je v Českém středohoří na severu Čech.

V Podsedicích se dokonce těží v lomu, kde denně zpracují 160 tun zeminy, ze které vytěží 2,5 kilogramu granátů různých velikostí - od 1,8 do 8 milimetrů. Těžba probíhá do hloubky čtyř metrů.

Nám se velké nálezy nepovedli, ale chlapci po pár minutách už měli úspěch v podobě několika malých kamínků.

 

Turistická akce do obce Lindava,Velenice

Kamenický Šenov

Dne 13.4. 2024 jsme s chlapci podnikli výlet do obce Velenice u Zákup, kde jsme prošli některé jeskyně, které byly vytesány k získání písku pro výrobu tamních zrcadel a místního skla. Také proběhla návštěva místního pekla, kde se chlapci dozvěděli něco o dějinách a vzniku sklářství v kraji. Dále jsme tuto akci spojili s vařením guláše. Chlapcům se akce velmi líbila a z návštěvy místních úkazů byli nadšeni.

Chlapce velice chválím za chování a za kladný přístup, kdy byla vidět aktivita při zjištění použití písku k výrobě skla. Již se chlapci těší na další podobný výlet např. Medvědí kemp …atd.

Vychovatel: Procházka T., Antoš M., Jansová Y.

Odpoledne na DDŠ na téma: „Postarej se sám"

Boletice

V sobotu odpoledne měli chlapci z DDŠ zařazeny do programu aktivity, které je vedly ve smyslu přípravy na samostatný život. Postarej se sám připomíná možná nějakou divočinu, ale nezabíhali jsme do extrémů. Jednalo se o aktivity, které vedli k přípravě odpolední svačiny a večeře. Odpoledne jsme z nachystaných surovin připravili těsto, které se poté pomocí pánve měnilo v palačinky. Všichni chlapci si vyzkoušeli, jak se palačinka „rozlévá“ a jak se „obrací“. Některým se to podařilo skvěle, jiným se povedl spíše „trhanec“, který se na pánvi srovnal a byl stejně chuťově dobrý, jako krásně otočená palačinka. Do ní si poté chlapci namazali marmeládu s nutelou a snědli ke svačině.

Večer jsme se zaměřili na rozdělání ohně v kotlíku, kdy jsme si prvně museli nasekat dříví na jemné třísky a následně zapálit a rozfoukat oheň. Po chvilce se chlapci těšili krásně plápolajícímu ohni. Najednou se zjistilo, že není na čem buřty opéci a tak bylo nutné ještě připravit klacky na opékání. Všechny aktivity se zvládly bez ztráty kytičky a zranění, a tak se mohlo opékat. Všichni si na večeři pochutnali, protože buřt na ohni je jako nebe v ústech.

Společenská hra Kufr

Boletice

V pondělí odpoledne jsme s chlapci na DDŠ pokračovali v dalším rozvoji slovní zásoby a společenského života. Ve dvojicích jsme se vrhli na známou hru mezi starší generací, kterou na obrazovkách moderoval Pavel Zedníček - Kufr. Celá soutěž byla však modifikována pro naše podmínky a chlapci měli ve dvojicích během minuty popsat svými slovy slova zadaná, aniž by jejich kořen byl použit.

Nutno říci, že se jednalo o velmi společenskou hru, při které jsme se skupinou zažili spoustu úsměvných situací a na druhou stranu situací pro nás dospělé zarážejících, kdy ze dvou slov, která měla popisovat slovo výsledné byli někteří chlapci schopni říci slovo správně. Zkrátka, bylo vidět, že jsou chlapci myšlenkově napojeni. Vítězové byli oceněni.

   

Výlet na kolech

Kamenický Šenov

V sobotu 6.4.2024 jsme využili velmi pěkného, slunečného počasí při teplotě cca 25°C a s 5 chlapci z Kamenického Šenova jsme se vydali na výlet na kolech.

Zvolili jsme trasu po cyklostezce od Panské Skály přes Volfartice, Manušice až do České Lípy, kde jsme se v restauraci Na Střeláku občerstvili kofolou.

Cesta do ČL uběhla díky svažujícímu se profilu trati poměrně rychle, prvních 20 km jsme urazili cca za hodinku. Mírné potíže nastaly po cca 4 km jízdy zpět díky defektu jednoho z kol, proto jsme museli zvolit jinou a o 7 km kratší trasu návratu vedoucí přes Slunečnou, která se ale vyznačuje značným převýšením.

Zejména díky vytrvalosti a vůle chlapců, kdy jsme byli nuceni do strmých kopců cestou přes les navíc ještě tlačit svá kola, jsme se dokázali vrátit zpět v čase večeře, posledních 10 km výletu bylo poměrně náročných a na chlapcích byla vidět zřetelná únava, nicméně všem se nám společný výlet líbil a chlapci se na závěr ptali, kdy zase vyrazíme na kola.

  

Turistika kolem venkovní posilovny

Kamenický Šenov

Dne 7. 4. 2024 jsme vyrazili s chlapci na zátěžovou turistiku, která vedla směrem na Šenovských vysílač, kde jsme si dali první malou přestávku, dále cesta pokračovala na Polevsko po turistické cestě. Dále jsme se vydali směrem do horního a dolního Prysku, kde nás čekala stezka po venkovní posilovně. Poté co jsme absolvovali stezku venkovní posilovnou vraceli jsme se zpět kolem Žabího pramene, kostela až směrem k budově.

Trasa byla dlouhá 12,3 km. Chlapci byli na konci velmi vyčerpaní a těšili se, až uvidí naši budovu. Turistika se jim líbila a hezky je vyčerpala.

Vypracoval: Bc. Fichtner Daniel

   

Úspěch studentů učebního oboru stavební práce v soutěži v odborných dovednostech

V nedávné soutěži v odborných dovednostech studentů učebního oboru stavební práce, která se konala s tématem stavby jednoprůduchového komínu, se našim soutěžícím velmi dařilo. Tato soutěž nebyla pouze o technických dovednostech, ale také o zodpovědném přístupu, týmové práci a preciznosti.

Soutěže se zúčastnili nejen žáci naší střední školy, ale také studenti ze spolupracující Středních školy lodní dopravy a řemesel. Tento multidisciplinární přístup nejen rozšířil obzory soutěžících, ale také přinesl nové perspektivy do procesu řešení úkolů.

Zodpovědný přístup všech soutěžících byl zřejmý od začátku. Každý tým projevil nejen své technické schopnosti, ale také schopnost efektivní komunikace, plánování a adaptace na různé situace.

Mistři odborného výcviku byli nadšeni úrovní dovedností, které žáci předvedli během soutěže. Jejich schopnost řešit problémy a pracovat efektivně byla skutečně obdivuhodná. Tato zkušenost není jen o výsledku, ale také o procesu učení a růstu, kterým procházeli v průběhu přípravy a soutěže.

Poděkování též zaslouží organizátoři soutěže, mezi které patřili naši učitelé odborného výcviku. Bez jejich úsilí a vedení by tato soutěž nebyla možná.

Naši soutěžící se může pyšnit nejen účastí, ale také vítězstvím. Na prvním místě se umístila studentka partnerské školy, což je vynikající příklad síly partnerských vztahů a spolupráce mezi školami. Naši vlastní studenti si odnesli druhé a třetí místo, což je důkazem kvality výuky a přípravy.

Vaření dne 31.3.2024

Kamenický Šenov

Dnešního dne jsme se s chlapci rozhodli uvařit si nějakou mňamku.

Po veliké poradě jsme se rozhodli pro pikantní tyčinky z listového těsta,palačinky s tvarohem a marmeládou. Nákup jsme udělali po obědě. Chlapci sami v krámě vybírali ingredience, které budeme potřebovat a po svačině jsme se dali do práce.

Chlapci si práci pěkně rozvrhli a všichni se zapojili. Moc se jim to líbilo a hlavně moc jim to chutnalo.

Vychovatelka: Jansová

   

   

Turistický výlet se zaměřením na přírodu, herectví a lidskou tvořivost

Boletice

V pátek odpoledne jsme s chlapci vyjeli na výlet do Chřibské, odkud jsme pokračovali pěšky po zelené do lesního divadla. Jakmile jsme dorazili na místo, dělali si chlapci chvíli srandičky, ale poté se začalo odehrávat regulérní soutěžení na přírodním pódiu v „hereckých“ představeních na téma- Poznej kdo jsem? Po chvíli chlapci přešli do skupinového hudebního projevu - freestyle podpořený beatboxem. Aniž by si to uvědomovali, získávali svoje první zkušenosti s vystupováním - sice ve své skupině, ale i tak se jednalo u mnohých o překonání sama sebe v daném ohledu a získávání cenných kompetencí.

Po cca hodině jsme se přesunuli do Doubice, kde jsme u místní restaurace udělali prohlídku vyřezávaných artefaktů z lidské tvořivosti. K vidění byly postavičky z pohádek, malé domečky a další. I přes to, že je toto určeno spíše pro menší děti, měl i tento prostor u chlapců poměrně úspěch. K celkové dokonalosti tohoto zážitku nám celou dobu přálo první opravdové letní počasí. Ačkoliv nebylo pohybu tolik jako na procházce, i tak byla na chlapcích po příjezdu znát citelná únava, která se propsala do celého večera.

 

Výlet na rozhlednu

Slovanská

Na páteční odpoledne dne 22. 3. 2024 jsme naplánovali společně s kolegou a chlapci výlet do Janova. Využili jsme příznivého počasí a také toho, že tato lokalita je nedaleko od našeho ústavu. Není tudíž problém stihnout odpolední turistiku, spojenou s prohlídkou a zároveň i s výstupem na místní rozhlednu.

Po necelé půlhodině jsme dorazili na místo. Nikdo z našich chlapců zde ještě nebyl a všem se líbila zajímavá konstrukce rozhledny. Když jsme vystoupali až nahoru, kdy se vzhledem k větrnému počasí rozhledna lehce kývala, tak někteří chlapci měli nepříjemný pocit. Většina, ale tento pocit zvládla a líbil se jim krásný výhled do okolí.

Husák Petr a Stehlík Tomáš

   

Boletická laťka

Boletice

I v letošním školním roce jsme dne 24.03. 2024 pro chlapce z oddělení EPCHO a DDŠ uspořádali závod ve skoku do výšky. Akce proběhla v naší tělocvičně v Boleticích nad Labem a celkem se jí zúčastnilo 14 chlapců z obou oddělení.

Základní výška byla stanovena na 80 cm. Jediné pevně stanovené pravidlo byl odraz z jedné nohy. Samotný styl přeskoku byl již na technice chlapců. Tuto počáteční výšku zdolali úspěšně všichni soutěžící. Se zvyšující se výškou laťky postupně soutěžící ubývali.

Poslední tři závodníci se pokoušeli přeskočit laťku ve výšce 130 cm, ale podařilo se to pouze pozdějšímu vítězi, který nakonec zdolal výšku 150 cm. Po celkovém zhodnocení závodu se na stupně vítězů postavili chlapci z oddělení DDŠ, kteří za své velmi dobré výkony obdrželi sladké odměny. Akce byla opět velmi zdařilá, zejména oceňujeme sportovní přístup a vzorné chování všech chlapců.

Zapsal Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

   

TEMATICKÝ KUCHAŘSKÝ DEN – VELIKONOCE Z POHLEDU TRADIČNÍCH POKRMŮ

Z další řady již úspěšně zrealizovaných tematický kuchařský dní, byl tento den zasvěcený Velikonocům.

Pro našeho učně oboru Práce ve stravování, to byla nejenom příležitost prozkoumat dobroty spojené s Velikonocemi, ale také možnost naučit se tradiční recepty a dovednosti v připravování těchto pokrmů. Pod vedením šikovných učitelek odborného výcviku se chlapci ponořili do světa velikonočních lahůdek, jako jsou mazanec, nádivka, plněná roláda a samozřejmě, nezbytný velikonoční beránek.

Dnešní tematický kuchařský den byl plný radosti, zábavy a samozřejmě dobrého jídla. Všichni učni si tak zaslouží obrovskou pochvalu za jejich fantastický výkon během celého dne. Naše učitelky odborného výcviku se s nadšením postaraly o to, aby naši učni nejenom rozvíjeli své kuchařské dovednosti, ale také porozuměli historickému a kulturnímu kontextu oblíbeného svátku.

Projektový den Oslavy Velikonoc na Základní Škole

V rámci vzdělávacího procesu naší základní školy byl nedávno realizován projektový den věnovaný Velikonocům. Tento poskytl žákům ucelený vhled do kulturních a historických aspektů Velikonoc, propojených s praktickými činnostmi zaměřenými na rozvoj kreativity a manuálních dovedností.

Den začal prezentací, která zprostředkovala žákům hlubší pochopení Velikonoc z různých kulturních perspektiv, zdůrazňujíc zachování tradic v kontextu multikulturního vědomí.

Praktická část se soustředila na výrobu velikonočních dekorací z různorodých materiálů, podporujíc tak praktickou aplikaci teoretických poznatků. Aktivity jako zpívání koled a proplétání pomlázek dále rozvíjely sociální dovednosti a posílily týmovou spolupráci.

Exkurze do koncentračního tábora v Litoměřicích

Boletice

O víkendu jsme se s chlapci z DDŠ vypravili navštívit málo známé prostory koncentračního tábora v Litoměřicích.

Tento tábor byl zřízen pro vězně, kteří zde začali budovat v roce 1944 podzemní továrny s krycím názvem Richard. Jednalo se o pobočku kmenového tábora ve Flossenbürgu . Vězňové zde připravovali prostory továrních hal a později se podíleli na výrobě součástek motorů k tankům a lodím. V nelidských podmínkách, které zde panovaly zemřelo z 18000 vězňů, kteří sem byli deportováni za necelý rok na 4500.

Chlapci byli zaskočeni množstvím vězňů, kteří zde pracovali i počty zemřelých. Prohlédli si rovněž prostory, kde byli vězni ubytováni. Měli rovněž možnost, se na informačních tabulích, dočíst informace, které je zajímali. Chlapci odcházeli překvapeni skutečností, čeho je chopen se dopustit člověk na člověku při válečném konfliktu.

DDŠ

   

   

Jarní výsadba truhlíků

Kamenický Šenov

Dnešní odpoledne dne 25.3.2024 jsme věnovali jarní výsadbě truhlíků. Osadili jsme truhlíky maceškami a dali na okna. Maceška je takový malý barevný zázrak, který nás potěší svými květy v době, kdy toho ještě příliš moc nekvete. Je vyšlechtěná z volně rostoucí violky trojbarevné (violky rolní), kterou můžeme ve volné přírodě najít na loukách, mezích, úhorech, okrajích lesů a podobně. Je to odolná a nenáročná rostlina, proto je u nás pěstování macešek tak oblíbené. Existuje mnoho kultivarů lišících se barvou, velikostí a tvarem květu, dobou kvetení a počtem květů

Chlapcům se to moc povedlo.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

   

Rozvoj plaveckých dovedností na DDŠ

Boletice

V pátek odpoledne jsme s chlapci vyrazili pěšky do Děčína, kde byl cílem návštěvy plavecký areál. V plaveckém areálu se chlapci věnovali rozvoji plaveckých dovedností a v druhé části se věnovali vodním radovánkám v podobě toboganů, divoké řeky až po závěrečnou relaxaci ve vířivce.

Cestou zpět opět pěšky tak završili pohybový den 12 km chůze, která dala nakonec některým chlapcům zabrat tak, že se těšili do postele. I přes to všechno se chlapcům akce líbila a užili si ji.

   

Bruslení

Boletice

O víkendu jsme se skupinou chlapců z DDŠ vyrazili na zimní stadion, kde probíhalo bruslení pro veřejnost. Z počátku měli z bruslení veliký respekt, ale to jen do chvíle, kdy se s ledem seznámili a trochu rozjezdili. Celý čas na stadioně byl využit efektivně, chlapci dbali na bezpečnost svou i ostatních návštěvníků a vše se obešlo bez újmy. Další návštěvě a prohloubení bruslařských dovedností se jistě bránit nebudou.

DDŠ

   

Přírodovědná akce dne 16.3.2024

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsme měli naplánovanou přírodovědnou procházku do Nového Oldřichova podívat se na Dančí oboru.

Ve 13,00hod jsme se vydali z výchovného ústavu směrem k Panské skále. Odtud jsme pokračovali po cyklostezce do Nového Oldřichova. Zde jsme se zastavili u dančí obory. Chlapci poprvé v životě viděli taková zvířata z blízka. Nechtělo se jim ani odcházet. S sebou jsme měli mrkev a jablka, které jsme jim dali. Pokračovali jsme kolem Hasičského muzea, které v tuto dobu bylo bohužel zavřené dál po cestě až do lesa. Cestou jsme si povídali o lesní zvěři. Obešli jsme kopec Smrčník.

V lese byla sice špatná cesta, ale to nám nevadilo. Vyšli jsme u bývalé dolní základní školy. Dále cesta vedla podél hlavní silnice až k výchovnému ústavu. Po cestě nám několikrát pršelo, ale vždy jsme se schovali a přečkali jarní deštík. Chlapcům se cesta velmi líbila a byli spokojení. Našlapali jsme cca 11km.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

   

Sobotní procházka přírodou

Boletice

V sobotu odpoledne se vydala skupina chlapců z DDŠ na pěší výlet přírodou. Z obce Růžová jsme šli po žluté do Janova, kde byla naším cílem rozhledna.

Počasí během cesty bylo „aprílové“. Chvilku slunce, chvilku přeháňka, avšak to nám nekazilo pocit z krásného prostředí kolem. Když jsme došli k rozhledně, mohli si ji chlapci vyjít až nahoru. Čekalo je 160 schodů, které jsou „děravé“ a tak je stále vidět až na zem, což některým jedincům nedělalo moc dobře. Avšak výšlap až nahoru zvládli a tam přišlo další překvapení. „Pane, ono se to houpe“. Ano, vzhledem k tomu, že rozhledna je na jednom „stožáru“, je zde mírný pohyb normální.

Trocha dobrodružství ještě neublížila nikomu a chlapci tak prožili opět něco, na co budou vzpomínat. Cestou zpět se počasí nezměnilo, avšak cesta kolem a skrz golfové hřiště byla velmi příjemnou procházkou.

   

 

Fotbalové utkání Teplice - Slovácko

Boletice

Sobotní podvečer měli chlapci z DDŠ Boletice poprvé v roce 2024 program na teplickém fotbalovém stadionu, kde měli možnost sledovat utkání 1. fotbalové ligy mezi celky domácích Teplic a hostujícího Slovácka.

K vidění v utkání bylo v podstatě vše od několika žlutých karet, přes dvě branky, několik slibných standardních situací, jednu neproměněnou penaltu, která mohla domácím přihrát 3 body, focení s maskotem, po bouřící tří a půl tisícové publikum, které pělo teplické chorály.

Emotivní zážitek, který nechal v chlapcích stopu byl tak velmi příjemným zakončením sobotního dne.

   

Úklid ústavního parku po těžbě dřeva

Boletice

Po úterní obhlídce ústavního parku jsme zjistili, že po těžbě dřeva a kácení stromů tam zůstalo mnoho neuklizeného. V sobotu jsme se tam vrátili s kolečkem, košťaty a hráběmi. Vše co bylo v našich silách jsme po „dřevorubcích“ uklidili. Samozřejmě jsme také obešli celý park a na určené místo svozili veškeré spadané větve. Na hromadu jsme navezli třináct plných koleček.

Tímto bych chtěl chlapcům z našeho oddělení poděkovat za dobře odvedenou práci.

Vychovatelé oddělení EPCHO : Jirovec, Zábrodský, Bílková

   

Jak se orientovat v terénu

Boletice

V neděli odpoledne jsme se s chlapci vydali do ústavního parku. Tento náš park je velmi rozlehlý a s nemalým výškovým převýšením. S sebou jsme si vzali klasický kompas, satelitní navigací pro pěší turisty a mapu nejbližšího okolí.

Podle kompasu jsme určovali světové strany a ve spojení s klasickou papírovou mapou určovali polohu různých míst. Satelitní navigaci jsme používali k některým doplňkovým informacím, jako je například nadmořská výška a jaká je přesná vzdálenost mezi určitými body.

Naučili jsme se používat jak klasickou papírovou mapu, tak i mapu v satelitní navigaci a samozřejmě také kompas.

Vychovatelé odd. EPCHO : Zábrodský Petr, Jirovec Martin, Bílková Yveta

Zátěžová akce (občanská výpomoc) v obci Jetřichovice dne 7.3.2024

Kamenický Šenov

Na dnešní den byla naplánována zátěžová pracovní akce v obci Jetřichovice , při které chlapci pomáhali s úklidem kempu po zimním období. Odnášeli větve, rovnali hrboly a uklízelo se v celém areálu. Někteří chlapci se učili zručnosti, kdy byla vidět snaha.

Všichni chlapci se aktivně zapojili a byla na ně slyšet jen chvála.

Vychovatel: T.Procházka

   

Odpolední vaření na DDŠ

Boletice

Páteční odpoledne měli chlapci na vile zpestřené kuchařským koutkem. Tentokrát jsme se pustili do světa Asie, kdy jsme připravovali kuřecí nudličky se smaženými nudlemi. V první fázi bylo potřeba očistit, nakrájet a okořenit kuřecí maso. V druhé fázi jsme jej usmažili. Ve třetí fázi jsme se vrhli na smažení nudlí a v závěru to všechno smíchali dohromady.

Chlapci tak měli možnost vidět, jak rychlé a ve finále i chutné asijské vaření je, protože při konzumaci říkali, že to je přesně jak z čínského bistra. Během aktivity došlo i na dělbu práce, kdy někdo raději připravoval a někdo raději pomohl s úklidem a tak došlo k zapojení všech členů skupiny.

   

České Velikonoční tradice - pletení pomlázky

Kamenický Šenov

Dne 6. 3. 2024 jsme na pracovišti v Kamenickém Šenově ve spolupráci všech výchovných skupin zahájili tradiční Velikonoční přípravu na koledu. Chlapci byli seznámeni s významem Velikonoc a s nimi spojených tradic a zvyků. Hlavní zaměření odpoledního zaměstnání bylo zvládnutí pletení a zdobení pomlázky. Do pletení se za pomoci a dohledu vychovatelů aktivně zapojili všichni přítomní chlapci. Ve finále byl každý z účastníků hrdý na svou vlastnoručně vyrobenou pomlázku.

Provedl a zapsal: T.Procházka

   

   

Turisticko-přírodovědná procházka dne 2.3.2024

Kamenický Šenov

Dnešního dne odpoledne po obědě jsme se s chlapci vypravili na turistickou procházku směr Kostel Narození sv. Jana Křtitele, pokračovali jsme kolem hřbitova směr pramen Žába. Prošli jsme kolem skateparku. Od pramene jsme pokračovali kolem bývalého penzionu Tavba lesem směr Prysk.

U křížku jsme odbočili směr Šenovský vrch. Který jsme obešli. Cesta se chlapcům moc líbila, pozorování přírody, která se zatím ještě neprobudila. Našlapali jsme cca 8km.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

   

Odborný výcvik Zahradnická výroba

Tak jako každý rok, zahájil učební obor Zahradnická výroba další etapu přípravy sadby ve sklenících našeho zařízení. Opět se tak stává tento učební obor středem pozornosti v naší instituci, a to zejména díky jeho důležitosti pro zachování a rozvoj našich zahrad a skleníků.

Studenti se zapojují do každého kroku procesu, od přípravy půdy až po samotné sázení a péči o rostliny. Jejich práce je základem pro budoucí úrodu, která nás nejen zásobuje čerstvou zeleninou a ovocem, ale také přispívá k estetickému zlepšení našeho pracovního prostředí.

Kuchařská soutěž učňů 2. ročníku oboru Práce ve stravování

V únoru se na detašovaném pracovišti v Kamenickém Šenově odehrála epická bitva mezi našimi učni v rámci 2. ročníku. Tématem soutěže byly bramborové a houskové knedlíky, frankfurtská polévka a kynuté knedlíky s jahodami. Jednotlivá přípravná pracoviště byla plná napětí, očekávání a trochy smíchu.

Začátek soutěže nebyl bez překvapení. Jeden z chlapců, který se s vervou vrhnul na bramborové knedlíky, se nechal unést výzvou. Jeho zbrklá práce se mu nakonec vymstila, když se řízl do prstu. Nicméně, následovalo rychlé ošetření a pokračování v počaté práci.

Dalším překvapením bylo, když si jeden ze soutěžících vzpomněl na houskové knedlíky až v závěru soutěže. Jistě, kdo by na ně zapomněl, když se kolem něj honily brambory a jahody.

Nicméně, k největšímu zvratu došlo, když dva soutěžící, místo aby vařili frankfurtskou polévku, začali náhle připravovat úplně odlišnou variantu.

Po náročném boji, plném chutí, nečekaných překvapení a trochy komických záblesků, byli vyhlášeni vítězové. D. C. si odnesl zasloužené první místo, M. K. se umístil na druhé příčce a třetí místo s obvázaným a sešitým palcem obsadil M. P. I přes všechny peripetie byla soutěž úspěšná a přinesla mnoho zábavy a zkušeností.

 

Malování obrázků a práce se dřevem

Kamenický Šenov

Dne 22.2.2024 jsme na pracovišti v Kamenickém Šenově ve spolupráci všech výchovných skupin zahájili malování a zručnost se dřevem(výrobky dle vlastního nápadu). Chlapci byli seznámeni s významem prac.činnosti.

Hlavní zaměření odpoledního zaměstnání bylo zaměřeno na zručnost a vlastní uvažování. Do činnosti se za pomoci a dohledu vychovatelů aktivně zapojili všichni přítomní chlapci. Ve finále byl každý z účastníků hrdý na svou vlastnoručně vyrobenou práci, kdy bylo vidět i nadšení.

T.Procházka

   

Jeden z prázdninových dnů

Boletice

S chlapci, kteří trávili prázdniny v zařízení, jsme si naplánovali hezké odpoledne. Po obědě jsme upekli bábovku a zbytek odpoledne, jsme věnovali výtvarné činnosti. Mandaly z keramické hlíny. Oba výtvory se chlapcům povedli a činnost je bavila.

DDŠ

Tentokrát jsme štěstí nepřinesli

Boletice

Ve středu odpoledne jsme se s vybranými chlapci z DDŠ vydali za odměnu na hokejové utkání mezi celky HC Děčín a Letci Letňany. Poslední naše návštěvy vždy končily vítězstvím domácího celku a chtěli jsme tak navázat na tuto vlnu.

Utkání bylo od začátku ve stylu nahoru, dolu, padalo hodně branek, což bylo pro chlapce velmi záživné, někteří si i vedli statistiku vstřelených branek včetně jmen hráčů, aby se mohli rodičům pochlubit.

Nakonec však domácí celek nedokázal uhájit vítěznou vlnu a podlehl tentokráte soupeři z Letňan, který možná i notnou dávkou štěstí zvítězil 6:4. I tak ale bylo vidět 10 branek, což není pravidlem a jednalo se tak o velmi intenzivní sportovní zážitek pro naše hochy, kteří se i aktivně zapojovali do fandění.

   

Hokejové utkání Děčín - Most

Boletice

Středa odpoledne byla pro chlapce z DDŠ okořeněna návštěvou hokejového utkání mezi celky Děčína a Mostu. Někteří měli k soupeři srdcem blízko a tak se pro ně jednalo o utkání se zvláštním nábojem. Fandit domácím, nebo „domácím“? Od počátku utkání měl Děčín jasnou převahu.

V první části se hráči spíše „zastřelovali“ avšak ve druhé spustil domácí Tůma kanonádu, kdy zaznamenal čistý hattrick. Tím si naše chlapce získal, kteří jej po zbytek utkání bedlivě sledovali a pokaždé, když se objevil na ledě čekali, jestli náhodou nedá opět další gól. Ráz hry se po zbytek utkání nezměnil a tak Děčín na jeho konci slavil výhru 4:1. Naši chlapci byli nadšení, protože jsme letos byli podruhé a podruhé Děčín zvítězil.

   

Turnaj v nohejbalu

Boletice

Dne 28.1. 2024 proběhl v tělocvičně v Boleticích turnaj dvojic v nohejbalu. Akce se zúčastnilo celkem 9 týmů z oddělení EPCHO a DDŠ. Z důvodu značného počtu družstev došlo k rozdělení do dvou skupin.

Ve skupinách se hrálo systémem každý s každým a dva nejlepší týmy ve skupinách postoupily do semifinále. Po semifinále pak došlo k utkání o třetí místo a jako poslední se odehrálo finále.

Třetí a druhou příčku obsadili chlapci z EPCHO a první místo vybojovalo mužstvo DDŠ. Celý turnaj provázelo sportovní nadšení všech zúčastněných a panovala hektická atmosféra jak mezi chlapci, tak i pedagogickým dozorem.

Celkově lze konstatovat, že se turnaj povedl a chlapci vyslovili přání v brzké době uskutečnit další. První tři místa byla odměněna pěknými cenami a i ostatní dostali malou sladkou odměnu.

Zapsali : Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

Výlet na zimní stadion

Boletice

Páteční podvečer využili vybraní chlapci z oddělení DDŠ pro návštěvu zimního stadionu, kde se hrálo utkání II. NHL mezi celky Děčín a Tábor. Souboj druhého Tábora a šestého Děčína sliboval zajímavou podívanou. Od začátku bylo utkání velmi bojovné, plné fyzických soubojů, což se chlapcům líbilo.

Děčín se ujal vedení 2:0 po první třetině a svůj náskok již nepustil. Konečný výsledek 3:2 znamenal cenný skalp pro domácí a chlapci byli napnuti až do samého závěru. Dojem z celé akce byl pozitivní, chlapcům se velmi líbilo.

   

Turistika zasněženou krajinou

Boletice

Sobotní odpoledne svým počasím vybízelo k pobytu venku. Celsiova stupnice pod nulou, na nebi slunce a na zemi sníh. To je pravá zima, a tak jsme uspořádali turistický výlet na vyhlídku Tři kříže s chlapci z DDŠ. Procházka lesem a pastvinou, všudypřítomný mráz a sníh ještě umocňoval pocit z pěší cesty - inu, již to v našich končinách není standardním výjevem zimy.

Během cesty jsme potkali několik dalších turistů, což bylo důkazem, že ona vyhlídka je velmi navštěvovaným místem v okolí. Na místě vyhlídky jsme dbali s chlapci zvýšené opatrnosti, protože zde není žádné zábradlí, avšak výhled na Litoměřice, Lovosice a Roudnici byl za tohoto slunečného počasí fantastický, což dokládají i přiložené fotografie. Výlet se celkově povedl, chlapci si užili i drobnou koulovačku a stavění sněhuláka. Po příjezdu byli všichni příjemně unaveni.

   

 

Tvořivé a edukační odpoledne na DDŠ

Boletice

Ve středu odpoledne jsme se ve skupinách na DDŠ zaměřili na tvorbu a získávání vědomostí. Ve dvou větších skupinách se chlapci vyměnili na stanovištích. Na tom prvním měli kresbu na téma Valentýn, který se blíží a měli tak blíže nespecifikované zadání - nechal se prostor jejich kreativní činnosti.

Někteří se s tvorbou popasovali velmi pěkně a dokázali tak, že když chtějí a dají si záležet, mohou vytvořit i pěkné věci. Na druhém stanovišti byl vědomostní kvíz, který byl zaměřený na informace ze všeobecného základu s rozvíjejícím charakterem a byl soutěžní. Zde měli chlapci občas pocit, že nevědí vůbec nic, avšak po zveřejnění a kontrole výsledků byli nadšení, že nemají nuly a podařilo se jim dosáhnout hezkých výsledků. Ti nejlepší byli odměněni.

Celé odpoledne se nakonec neslo v poklidné tvořivě - pracovní atmosféře.

  

Víkendové pracovní činnosti

Boletice

O minulém víkendu jsme v rámci pracovně technické činnosti malovali a opravovali. V sobotu chlapci očistili, zatmelili a přemalovali oprýskaná a zašpiněná místa na stěnách na klubovně a na velkém pokoji. V neděli jsme opravili rozpadající se knihovnu. Chlapci již vědí. které nářadí na co použít, co předchází samotnému vybílení stěn a že nejdůležitější ze všeho je příprava.

Za oddělení EPCHO : Martin Jirovec, Petr Zábrodský, Yveta Bílková

   

Plavací sezóna zahájena

Boletice

Páteční odpoledne patřilo zdravému životnímu stylu. S vybranými chlapci z DDŠ jsme vyrazili na pěší pochod směrem Staré Město - plavecký areál. Zde jsme chlapci měli 1,5 hodinový program - plavání, potápění, dovádění na atrakcích. Po důkladném osušení (venku byla stále docela zima) jsme vyrazili na zpáteční trasu.

Celkem jsme s chlapci ušli 12 km a někteří - po vánočních prázdninách si stěžovali, že je cestou zpět již pěkně bolí nohy. Cíl akce byl splněn, většina chlapců si odpoledne užila a tak se akce hodnotí jako podařená což dokládají i přiložené fotografie.

První výlet v roce 2024

Boletice

V sobotu odpoledne jsme s chlapci z DDŠ vyjeli na první výlet v tomto kalendářním roce. Vozem jsme dojeli nad Kundratice, odkud začínal turistický výlet po rozhlednách a vyhlídkách. Terén, který nás čekal byl buď do kopce, nebo z kopce a ještě byla jeho náročnost umocněna všudy přítomným bahnem, které se aktuálně v lesech nachází.

Jako první zastávka byla po výstupu u rozhledny Varhošť, kde mohli chlapci vidět okolní vrcholy Českého středohoří, jelikož i přes nepřízeň počasí byla viditelnost celkem slušná. Chlapci měli na místě bojový úkol - rozdělat oheň. Byly blízko k cíli, ale nakonec zůstalo jen u doutnání. I tak ale bylo možné pozorovat spolupráci při plnění úkolu a různé nápady, jak na to.

Poté jsme pokračovali sestupem na vyhlídku na Krkavčí skále. Poté jsme se vrátili po vrstevnici k vozu a přejeli jsme k blízké rozhledně Lucemburkův kopec. Vzhledem k tomu, že se začalo šeřit, měli chlapci možnost vidět, jak se mění okolí, když se vše noří do tmy.

Celkově byl výlet vzhledem k terénu náročný, což se na chlapcích podepsalo a byli rádi, že mohou večer věnovat odpočinku.

Vánoční volejbalový turnaj žáků základní školy

V předvánočním čase proběhl Vánoční volejbalový turnaj, který spojil učitele a žáky do emotivního a radostného sportovního klání.

Tento turnaj nejen poskytl příležitost pro aktivní pohyb a zábavu, ale také vytvořil nezapomenutelný prostor pro budování týmového ducha a přátelství. Rozlosování účastníků turnaje proběhlo celkem do čtyř družstev.

Každé družstvo bylo tvořeno smíšeným souborem učitelů a žáků, což vytvořilo jedinečnou a poutavou atmosféru. V průběhu turnaje bylo možné sledovat několik nezapomenutelných volejbalových situací a úžasných výměn.

Vánoční Volejbalový Turnaj na naší základní škole se stal nejen sportovním událostí, ale i jedinečnou příležitostí k posilování vztahů mezi žáky a učiteli.

Veřejné bruslení – Povrly

Slovanská

V zimní prosincový den, 13. 12. 2023, jsme se s vybranými chlapci ze skupin TESKO vydali na veřejné bruslení na zimní stadion v Povrlech, kde jsme s chlapci využili hezkého počasí a věnovali jsme se bruslení na ledě. Před odjezdem si chlapci vyzkoušeli brusle a teple se oblékli.

Zimní stadion v Povrlech nemá zastřešení, takže se bruslí pod širým nebem, což má, právě v zimě, své kouzlo. Po příjezdu si chlapci nazuli a zavázali brusle a vydali se na led.

Z počátku panovala u několika chlapců nervozita z prvního bruslení, avšak za pár minut už bruslili více než obstojně. Když chlapci po dvou hodinách šli z ledu, panovala velmi dobrá nálada. Chlapcům se bruslení líbilo a určitě opět vyrazíme znovu.

Team Tesko

Zimní turistika na DDŠ

Boletice

V sobotu odpoledne jsme s chlapci z DDŠ vyjeli do kyjovského údolí, kde na nás čekala ta pravá zima. Chlapce čekala trasa k ledopádům a zpět. Celkem se šlapalo 10 km na sněhem pokryté turistické cestě, což dalo chlapcům pěkně zabrat. Jednalo se tedy o lehce zátěžovou akci, která přispěla k jejich rozvoji v oblasti fyzických schopností.

Všichni účastníci danou trasu ušli avšak byli rádi, že si mohou sednout do vozu a odjet směr výchovný ústav. Odpoledne si ale všichni užili a byli rádi, že mohli jet.

Zlato v sálové kopané

Boletice

Ve středu 6.12. jsme se s chlapci našeho ústavu zúčastnili halového fotbalového turnaje v Žatci pod názvem Vlastenec.

Turnaj byl pořádán výchovným ústavem Pšov. Celkem zde startovalo 10 týmu rozdělených do dvou skupin. Ve skupině jsme nepoznali hořkost porážky a po výsledcích 2:0(Buškovice), 2:0(Maštov), 4:0(Žlutice) a 4:1(Pšov) jsme obsadili zasloužené první místo a postoupili do celkového finále.

V něm jsme se utkali s Prahou - Cizina a po vítězství 3:1, nutno dodat, že zaslouženém, jsme se mohli radovat z celkového prvenství. Chlapcům je třeba poděkovat za velmi dobré výkony, kterými se po celou dobu akce prezentovali a pořadatelům za pěkně zorganizovaný turnaj.

Turnaj ve stolním tenisu 2023

Boletice

Dne 2.12. 2023 jsme v rámci tohoto školního roku uspořádali celoústavní akci - turnaj ve stolním tenisu. Jednalo se o soutěž dvoučlenných družstev, vybraných ze všech oddělení našeho zařízení (EPCHO, DDŠ, Kamenický Šenov a Letná). Soutěž probíhala v tělocvičně v Boleticích nad Labem.

Celkem se do soutěže přihlásilo 12 mužstev. Družstva byla rozlosována do dvou skupin, ve kterých hrál každý s každým. Druzí ve skupině pak odehráli utkání o 3. místo a vítězové skupin se utkali ve finále o zlato.

Na třetím místě se umístilo družstvo EPCHO, druhé a první místo obsadili chlapci z Letné. Turnaj se opět velmi zdařil a všechny zúčastněné chlapce chválíme za přístup a sportovní nasazení.

Zapsali : Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

Vánoční strom Boletice

Boletice

Úterní odpoledne se chlapci věnovali další formě příprav na vánoční svátky - společně zdobili strom. Nejprve museli strom správně poskládat a poté jej vkusně ozdobit.

Kreativita některých chlapců musela být korigována, avšak výsledek, který budeme mít každý den po tento čas na očích v jídelně skutečně stojí za to. Společná činnost chlapců měla podporující charakter a bylo překvapením, že měli chlapci podobný vkus a nebylo nutno řešit žádných názorových sporů.

Akce se podařila a opět přispěla ke společnému duchu Vánoc.

   

   

Návštěva čerta a Mikuláše v Boleticích

Boletice

Jak už tomu bývá, tak i k nám již tradičně přišel 5.12. ve večerním čase čert a Mikuláš. Všechna oddělení v Boleticích prošli, chlapcům sdělili, co měli za celý rok na srdci, poslechli si básničky a zpívánky chlapců a odměnili je balíčkem.

Někteří chlapci měli z této akce skutečně silný emoční zážitek, který si budou ještě nějakou dobu pamatovat. Holt peklo je peklo a do něho se nikomu nechce.

Projektový den „ Advent a Vánoční Tvoření“

Vánoce přinášejí nejen radost a očekávání, ale i příležitost pro společné tvoření a sdílení.

Žáci naší základní školy se nedávno sešli k nezapomenutelnému projektovému dni s názvem "Advent a Vánoční Tvoření." Projektový den začal už od rána, kdy se školní dílnou nesla vánoční hudba. Žáci a učitelé si připravili playlist s oblíbenými vánočními písněmi, které pomáhaly vytvořit pohodovou atmosféru.

Hlavním bodem dne bylo samozřejmě tvoření vánočních věnců. Žáci se rozdělili do skupin a každá skupina dostala k dispozici různé materiály – od tradičních jehličí a šišek po barevné stuhy, vánoční ozdoby, sušeného ovoce a dalších plodů přírody.

Každý žák mohl vyjádřit svou kreativitu a osobnost při vytváření vlastního vánočního věnce. Učitelé byli k dispozici k radám a pomoci, ale hlavní slovo měla fantazie a originalita každého dítěte. Odpoledne bylo vyhrazeno pro výstavu vytvořených věnců, které v následujícím vánočním období pomohou vyzdobit prostory našeho zařízení.

Projektový den ukázal, jak důležitá je kreativita, spolupráce a sdílení pro vytváření nezapomenutelných vzpomínek a posilování vánočního ducha ve školním prostředí.

Odborný výcvik – vánoční pečení

Vánoce nejsou pouze o dárcích a osvětlených stromech, ale také o vytváření příjemné atmosféry plné lásky a radosti.

V rámci odborného výcviku se naši učni jako každý rok zapojili do jedinečné aktivity – pečení vánočního cukroví. Tato iniciativa nejenže rozvíjí jejich dovednosti v oboru, ale také přináší do naší školy kouzlo vánočního období.

První zimní radovánky na DDŠ

Boletice

Nedělní odpoledne jsme s chlapci vyrazili na děčínský Sněžník. Přes noc napadla v naší oblasti nevídaná sněhová nadílka, teplota byla pod nulou, a tak jsme vyrazili oprášit ježdíky. I přes to, že dole během dne napadaný sníh začal tát, tak po příjezdu na místo nás přivítala pravá zima.

Sníh všude kam se podíváme, teplota pod nulou, sluneční svit a na svahu dovádějící droboť. Naši chlapci si po úvodním ostychu také našli „svoji“ dráhu a radost z pravých zimních radovánek propukla v plné kráse.

K vidění bylo množství úsměvů z toho, co vše se na sněhu dá dělat a několik krkolomných situací, kdy chlapci jezdili na skokánku a zkoušeli své dovednosti. Odpoledne si všichni řádně užili a ve zdraví přežili. :-)

Listopadová výtvarná činnost 2023

Boletice

Malování vánočních motivů na dřevo. Výroba domečků, sobů a sněhuláků z kartonového papíru.

V tomto měsíci jsme se zaměřili na dekoraci a výzdobu našeho oddělení. Chlapci si vybrali různé motivy s vánočním tématem. K výrobě jsme použili dřevěné odřezky, barevný papír, kartóny, lepidlo a temperové barvy.

Práce se všem povedla a měli radost z hezkých dekorací.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H.

DDŠ pomáhala ve zvířecím útulku

Boletice

Poslední listopadová sobota již připomínala svým výrazem pravou zimu. Sníh se sypal z nebe a na teploměru bylo kolem nuly. Ani to však naše chlapce neodradilo od myšlenky pomoci - udělat dobrý skutek. Odpoledne jsme vyjeli do zvířecího útulku v Děčíně, kde jsme pomáhali s rekultivací nových prostor pro výběh a výcvik psů.

Povětšinou se jednalo o hrabání klestí a keřů, odvoz kolečkem a sbírání pořezaných větví. Celá akce se odehrávala v terénu a tak měli chlapci trochu ztížené podmínky, se kterými se však dokázali popasovat.

Odměnou nám byla možnost nahlédnout do aktuálního osazení jednotlivých kotců a vyslechnutí si příběhů jednotlivých psů. Dále nám byla do budoucna nabídnuta možnost venčení pejsků a dále také uspořádání přednášky na téma…Jak se k nám pes dostane, co vše je s tímto aktem spojeno a jaká je následná péče o zvířata.

I přes nepřízeň počasí v nás zůstal hřejivý pocit, že jsme mohli pomoci.

   

   

Společenskovědní akce dne 26. 11. 2023

Kamenický Šenov

Dnešního dne v rámci začínajících Vánoc v Křišťálovém údolí jsme navštívili Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově.

Zde nás čekala komentovaná prohlídka výstav k výročí muzea a firmy Lobmeyr, viděli jsme foukání skla nad kahanem ( toto nám předváděl pan Wünsch), chlapci zkusili také i výtvarnou dílnu – tisk skleněnými razítky na prostírání.

Chlapcům se prohlídka moc líbila a byli nadšení.

Vychovatel: Jansová Yveta, Fichtner Daniel

   

   

Projektový den ZŠ - Podzim v lese

Dne 21. listopadu se v naší škole konal projektový den věnovaný tématu "Podzimní les a jeho obyvatelé".

Den byl strukturován do tří hlavních bloků: fauna našich lesů, flora a samostatná práce žáků na těchto tématech. Zahájení dne přineslo zajímavé přednášky o lesích, jejich stromech, dřevu a ekosystémech, čímž byla položena teoretická základna.

Následoval blok zaměřený na lesní zvěř a její vztah k lesnímu prostředí. Tento blok byl naplněn cennými informacemi a zajímavými fakty. Vrcholem dne byla samostatná práce žáků ve třetím bloku, kde měli možnost aplikovat své nově získané vědomosti. Pracovali na předem připravených pracovních listech, což bylo jak vzdělávací, tak kreativní cvičení.

Den byl obohacený řadou barvitých a názorných ukázek, jak z prostředí lesů, tak z mysliveckého kontextu, což přispělo k hlubšímu porozumění danému tématu. Tento projektový den byl pro účastníky inspirující a obohacující zážitek. Již nyní se těšíme na další podobné akce.

Malování vnitřních prostor

Slovanská

Na pátek 17. 11. 2023 jsme společně s kolegou a chlapci, naplánovali vymalování vnitřních prostor našeho oddělení S 3 na Slovanské.

Přípravné práce spočívaly ve vyklizení místností, pokračovali jsme demontáží nástěnek, věšáků a t. d.. Celkovou přípravu jsme zakončili zakrytím zásuvek, vypínačů a rámů dveří krycí malířskou páskou. Všechny práce vykonávali chlapci pod naším dohledem.

Po namíchání barvy do potřebné hustoty jsme se již pustili do malování. Nejvíce bych pochválil Samuela K. a Lukáše O., kteří po krátké instruktáži byli schopni téměř samostatně pracovat. Vzhledem k tomu, že zbylí dva chlapci nebyli tak zruční, zbylo na ně uklízení po vymalování.

Závěrem je možno konstatovat, že chlapci se přiučili novým dovednostem a jejich snaha byla vidět i na dobře odvedené práci.

Petr Husák a Tomáš Stehlík

   

   

Sportovní akce „ Ústavní silák „

Boletice

Tak jsme se zase po roce všichni sešli v tělocvičně v Boleticích nad Labem, aby si chlapci mezi sebou poměřili síly, ve třech disciplínách. Této akce se zúčastňují jen chlapci nad patnáct let.

Soutěžilo se jako vždy v bench pressu, dřepu s činkou a hodu medicinbalem. Sportovci podávali velmi dobré sportovní výkony a byla na nich vidět opravdu obrovská snaha udělat vše pro vítězství.

Chtěli bychom všem sportujícím chlapcům poděkovat za skvělé sportovní výkony a ostatním, kteří nesportovali za vzorné chování.

Za oddělení EPCHO : Martin Jirovec, Petr Zábrodský, Michal Ledvina, Yveta Bílková

   

Sportovní akce „Silák junior“

Boletice

V neděli proběhla v tělocvičně v Boleticích nad Labem sportovní akce pro chlapce do patnácti let „Silák junior“. Této sportovní soutěže se zúčastnili chlapci z DDŠ a z oddělení EPCHO.

Chlapci zápolili ve čtyřech disciplínách. V hodu medicinbalem, v klikách, v dřepech a v leh - sedech na čas. Akce se zúčastnilo 11 chlapců. Ostatní chlapci, kteří se pro svůj vyšší věk do soutěžení nezapojili mladým silákům fandili.

Tímto bychom všem soutěžícím, ale i divákům chtěli poděkovat za vzorné chování a za správnou sportovní atmosféru.

Za oddělení EPCHO : Petr Zábrodský, Martin Jirovec, Yveta Bílková

   

Turistická akce dne 11.11.2023

Kamenický Šenov

Na dnešní den byla naplánována turistická akce na zříceninu Helfenburk Hrádek u Úštěka. Po obědě jsme s chlapci nasedli do služebního vozidla a odjeli směr Rašovice.

Cesta vedla nádherně zbarveným lesem, kde chlapci hledali houby. Bohužel se nám zhoršilo počasí a začalo pršet.

Helfenburk patří do skupiny „skalních hradů“. Z hradní věže, na kterou vedou malé strmé schůdky je krásný výhled na okolní bohatě zalesněnou krajinu.

V současné době je hrad ve vlastnictví města Úštěk, v nájmu jej má Občanské sdružení Hrádek.

Chlapcům se výlet moc líbil.

Vychovatelé: Jansová Yveta Kudrman Jan

   

HC Děčín vs HC Mostečtí Lvi

Slovanská

Dne 15. 11. 2023 navštívilo opět 5 výchovných skupin (S1, S2, T1, T2, T3) našeho výchovného ústavu hokejové utkání. Tentokrát HC Děčín vs HC Mostečtí Lvi.

Hokejové utkání mělo dobrou kvalitu. Zápas byl zajímavý a výsledek utkání kolísal od jednoho mužstva k druhému. Domácí prohrávali už 1:4, ale stihli ještě ve druhé třetině srovnat na 4:4. Nakonec domácí mužstvo prohrálo gólem v poslední minutě 4:5 a mohlo jen litovat neproměněných přesilovek.

Hochům se utkání líbilo a vzhledem k přítomnosti chlapců z Mostu fandili nejen domácím. Chlapci byli s návštěvou zápasu spokojeni a těší se na další utkání.

Kolektiv vychovatelů

   

Gastronomická soutěž s tématem –„ Bramborový salát a řízek z mletého masa“

V nejnovější kuchařské soutěži, která se konala v prostorách naší cvičné kuchyně, se utkaly soutěžní dvojice ve výrobě dvou klasických pokrmů – bramborového salátu a řízku z mletého masa. Tato neobvyklá kombinace přinesla do soutěže pestrost a vytvořila prostor pro kreativitu mezi učni, kteří měli možnost reprezentovat své střední školy.

Organizátoři soutěže si vybrali toto tradiční téma s cílem zdůraznit důležitost jednoduchých, ale chutných pokrmů, které jsou oblíbené po celém světě. Všichni učni se zúčastnili s nadšením a touhou předvést své kulinární dovednosti. Tato událost sloužila jako skvělá příležitost pro studenty, aby ukázali svůj talent a rozvíjeli své schopnosti pod vedením zkušených mistrů odborného výcviku.

Každé soutěžní družstvo přistoupilo k úkolu s odlišným pohledem. Někteří se zaměřili na tradiční receptury, zatímco jiní se odvážně pustili do experimentování s netradičními ingrediencemi.

Porota tak měla nelehký úkol zhodnotit objektivně jednotlivé soutěžní menu. Jednoznačně tak bylo nejlépe hodnoceno družstvo ze SŠ Hostouň, kdy se jim bodově na záda tlačili naši učni. Svým výkonem a odvahou experimentovat, si vybojovali krásné druhé místo.

Tato kuchařská soutěž přinesla nejen lahodné chuťové zážitky, ale také ukázala, jaký talent a inovace mohou vzejít ze studentských řad.

ORGANIZOVANÉ ČINNOSTI NA DDŠ V PRŮBĚHU MĚSÍCŮ ŘÍJEN, LISTOPAD 2023

Boletice

Na začátku října jsme se s chlapci pustili do výroby ozdobných bambulek, jako pozornost učitelům a rodičům.

   

 

Ke konci stejného měsíce jsme si upekli něco dobrého na zub. Jablečný závin

 

 

A v průběhu listopadu jsme začali s výrobou vánoční dekorace a ozdob.

Práce s listy a dekorací sovy

Boletice

Chlapci si připravili čtvrtky, listy, vodové a temperové barvy. Začali s malováním kmene stromu. Připravili si barvy, které libovolně kombinovali. Nanášeli je na listy a obtiskovali na čtvrtky. Po dokončení si vyrobili jako dekoraci sovy. Nejprve si je obkreslili a vymalovali. Po vystřižení je nalepili k listům. Práce se všem povedla.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H.

DDŠkové bramboráky

Boletice

V pátek odpoledne jsme se s chlapci vrhli do tvorby dalšího pokrmu - oblíbených bramboráků. V první fázi byly rozděleny jednotlivé úkoly a pozice a pak už to jelo jako po másle. Čištění brambor, strouhání, míchání, hnětení a nakonec smažení.

Po 3 hodinách čilého ruchu a úklidu mohli všichni přítomní ochutnat jídlo, na které se moc těšili. I přes to, že placek byly plné dva „komíny“ bylo za chvilku čisto jako po obědě. Zkrátka kdo umí, umí a chlapcům se tento pokrm velmi povedl, což dokládají i přiložené fotografie.

   

KINO HVĚZDA KAMENICKÝ ŠENOV

Kamenický Šenov

Dnes jsme se rozhodli využít krásu a promítání v našem místním kině u příležitosti Hallowennu a vyrazili jsme za odměnu svědomité práce dětí ve škole na promítání filmu.

Rodinná komedie se nám moc líbila, byla to hezká akce společně stráveného odpoledne. Je moc dobře, že kino zůstalo zachováno ve starším stylu a přesto nabízí akce. Určitě opět někdy rádi využijeme.

   

   

Jablonné v Podještědí

Slovanská

Dne 12. 11. 2023, jsme se s chlapci vydali do severočeského města Jablonné v Podještědí. V neděli dopoledne bylo oblačné, chladné počasí, ale to nám nebránilo, abychom zaparkovali náš vůz v historickém centru města, na náměstí Míru přímo pod Morovým sloupem.

Od náměstí jsme se vydali ke klášteru a bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy, kde dodnes žije komunita dominikánů. Bohužel klášter prochází rekonstrukcí, tak jsme se dovnitř nemohli podívat. Dále naše kroky směřovaly k Markvartickému rybníku, který když jsme obešli, dostali jsme se až ke Zdislavině studánce, která má údajně léčivé účinky a po Zdislavině smrti se stala neoficiálním poutním místem.

Při návratu jsme šli podél řeky Panenského potoka, okolo starého mlýnu, bývalého kostela Narození Panny Marie, kde je také místní vyhlídková věž. Poté jsme si ještě prohlédli Morový sloup na náměstí, také zde proběhlo krátké občerstvení a následně jsme se vydali na cestu zpět.

Výlet se chlapcům líbil a příště opět vybereme další zajímavý cíl naší cesty.

Team Tesko

Výlet do Jetřichovic

Boletice

Nedělní den již od útlého rána nasvědčoval tomu, že počasí se oproti sobotě umoudřilo a mohli jsme s chlapci z DDŠ vyrazit do terénu. Cílem byla dvojice vyhlídek v Jetřichovicích - Mariina vyhlídka a Vilemínina stěna.

Cesta k nim byla dlážděná podzimním listím, vlhými kořeny a kameny, které místy klouzaly a také nespočtem schodů. Na Mariinu vyhlídku nevyšel z důvodu strachu z výšky a slabších pohybových dovedností jeden chlapec. Zbytek skupiny vystoupal až na první vrchol.

Druhého vrcholu - Vilemíniny vyhlídky dosáhla celá skupina. Slunce nám sice na cestu nesvítilo, ale i tak byl krásný podzimní den. Cestou byla zařazena chvilka relaxace v podzimním listí, kdy se chlapci pokusili splynout s přírodou a poslouchali jsme pouze zvuky lesa.

Cestou k dopravnímu prostředku byla vyhlášena soutěž “najdi jedlou houbu”. I v tomto směru chlapci uspěli. Bylo to tak velmi pohodové a užité odpoledne.

   

Vítězství 70, Děčín XXXII; tel. + 420 412 594 901; e-mail: a.krupickova@vuboletice.cz

Správa webu: hois.pavel@gmail.com
 © 2014. All Rights Reserved.